Sql Kodları ANA SAYFA    İLETİŞİM    HAKKIMIZDA 

SQL Genel Data Tipleri
 

Tablo üzerindeki her bir alanın bir veri tipi vardır. Veritabanını tasarlarken hangi alanın hangi veri tipinde olduğunu belirlemek oldukça önemlidir. Daha sonra bir alandan veri çekmek istenirse alanın tipinie göre veri çekmek işlemi gerekecektir.

Aşağıdaki listede genel olarak kullanılan data tiplerini görebilirsiniz.

Data Tipi Açıklama
CHARACTER(n) Metin tipinde n ile belirtilen sayı kadar karakter depolar. n ile belirtilenden az karakter girilmiş olsa bile n kadar yer kullanılır.
VARCHAR(n) or CHARACTER VARYING(n) En fazla n ile belirtilen kadar karakteryer kaplar. Girilen veri n değerinden az ise sadece girildiği kadar alan kaplar.
BINARY(n) Metinsel olarak Binary değerleri n ile belirtilen kadar depolar. n değerinden az karakter girilse de n kadar yer kullanılır.
BOOLEAN TRUE - FALSE , VAR - YOK gibi sadece iki durumun varlığında kullanılır.
VARBINARY(n) or BINARY VARYING(n) Metinsel olarak Binary değerleri en fazla n ile belirtilen kadar depolar. Veri n değerinden az ise sadece girildiği kadar alan kaplar.
INTEGER Tam sayı olarak numarasal değerleri depolar. Virgüllü değerleri kabul etmez. 4 byte alan kaplar. -2.147.483.648 ile 2.147.438.647 arası değerlerde kullanılır.
SMALLINT Küçük tam sayı değerlerini depolar. Virgüllü değerleri kabul etmez. 2 byte yer kaplar. -32.768 ile 32.767 arası değerlerde kullanılır.
TINYINT Mini tam sayı değerlerini depolar. Virgüllü değerleri kabul etmez. 1 byte yer kaplar. 0-255 arası değerlerde kullanılır.
BIGINT Büyük tam sayıları depolamak için kullanılır. Virgüllü değerleri kabul etmez. 8 byte alan kaplar. -2.147.483.648 ile 2.147.438.647 arası değerlerde kullanılır. -9.223.372.036.854.775.808 ile -9.223.372.036.854.775.807 arası değerlerde kullanılır.
DECIMAL(p,s) Virgüllü değerlerde kullanılır.. Örneğin: decimal(5,2) ifadesinde toplam 5 tane rakam olduğunu söylenmiş. Bunun 2 tanesi virgülden sonra olaak belirtilmiş. Tam sayı kısmına ise 3 rakam girilebilir.
NUMERIC(p,s) DECIMAL veri tipi ile aynı özelliklere sahiptir. Bazı sistemler sadece Numeric alanı kullanır.
FLOAT(p) Virgüllü değerleri yuvarlayarak kayıt eder. p ile hafızada tutulmak istenen byte değeri belirtilir. girilen değer 5 byte'tan fazla ise sadece 5 byte'lık kısmı yuvarlanarak kaydedilir.
REAL 4 byte yer tutar. Aynı zamanda Float(24) ile aynı işi yapar. Ancak bu tipte virgüllü sayıları aklayabilirsiniz.
DATE Yıl, ay, gün olarak tarih depolar
TIME Saat, dakika ve saniye olarak veri depolar
TIMESTAMP Yıl, ay, gün, saat, dakika ve saniye olarak veri depolar
MULTISET A variable-length and unordered collection of elements
XML XML tipinde verileri depolar.

 

 


www.sqlkodlari.com - 2014
Telif hakları uyarısı: Sitedeki bilgiler izinsiz KOPYALANABİLİR. Çünkü bu bilgiler bilgisayar standartlarındandır ve bizim bulup ürettiğimiz şeyler değildir. Başka sitelerde de burada anlatılan açıklamalara rastlayabilirsiniz. Ancak ricamız buradan faydalı bir şeyler öğreniyorsanız, o zaman siteyi tavsiye edin ki başkaları da öğrensin.