Sql Kodları ANA SAYFA    İLETİŞİM    HAKKIMIZDA 

SQL SELECT Kullanımı

SELECT ifadesi veritbanından verileri okumak için kullanılır. Veritbanındaki tablo üzerindeki bütün alanlardan veri çekilebileceği gibi belirteceğimiz bir kaç alandan da veri çekebiliriz. En azındna bir alan belirtmek gerekmektedir.

Select Kullanım Biçimi
Eğer bütün alanlardan veri çekeceksek, Select ifadesinden sonra * işareti konulur. Böylece bütün alanlardan veri çekileceği belirtilmiş olunur.

SELECT *
FROM tablo_adi

Eğer birkaç tane alanlardan veri çekeceksek, Select ifadesinden sonra alanarı virgüller ayırarak yazarız.

SELECT alan_adi1, alan_adi2
FROM tablo_adiÖrnek Tablo Uygulaması:
Örnek olarak aşağıdaki gibi Personel isimli tablomuz olsun.

id Adi_soyadi Sehir Bolum Sicil No
1 Salih ESKİOĞLU İstanbul Bilgi İşlem Sorumlusu 1234567
2 Ayhan ÇETİNKAYA Kocaeli İdari İşler Yöneticisi 2345678
3 Serkan ÖZGÜREL Erzincan Bilgi İşlem Sorumlusu 3456789Örnek1:

SELECT * FROM Personel  (Personel tablosundaki bütün kayıtları çeker.)

Bu kod ile tablodaki bütün alanlarda bulunan kayıtları seçmiş oluruz. Daha sonra bunu kullandığımız programlama ortamında ekrana yazdırırız.Örnek2:

SELECT Adi_soyadi, Bolum FROM Personel

Bu örnekte Personel tabosundan sadece adı soyadı ve bölüm bilgisinin tutulduğu alanlar seçilmektedir. Diğer alanlar işleme alınmaz. Kullandığımız programlama ortamına kayıtları aktarırken sadece bu iki alan dikkate alınacaktır. Eğer kullandığımız programlama ortamında Şehir bilgisine erişmek istersek hata alırız.

 

Bütün programlama ortamlarında (ASP, PHP, .Net vb.) sorgu sonucu elde edilen veriler üzerinde ilk kayda gitme, önceki kayda gitme, sonraki kayda gitme ve en son kayda gitme gibi özel tanımlı komutlar vardır. Bu komutlar sayesinde Select ile elde edilen veriler üzerinde işlem yapılabilir.

 

 


www.sqlkodlari.com - 2014
Telif hakları uyarısı: Sitedeki bilgiler izinsiz KOPYALANABİLİR. Çünkü bu bilgiler bilgisayar standartlarındandır ve bizim bulup ürettiğimiz şeyler değildir. Başka sitelerde de burada anlatılan açıklamalara rastlayabilirsiniz. Ancak ricamız buradan faydalı bir şeyler öğreniyorsanız, o zaman siteyi tavsiye edin ki başkaları da öğrensin.