Sql Kodları ANA SAYFA    İLETİŞİM    HAKKIMIZDA 

SQL CREATE INDEX Kullanımı

CREATE INDEX ile tablolarımıza index tanımlamaları yapabiliriz. Eğer tablomuza index tanımı yaparsak yazacağımız uygulamada kayıt arama esnasında bütün veritabanını taramak yerine indexleri kullanarak daha hızlı sonuçlar elde ederiz. ancak şu unutulmamalıdır ki tablomuza bir güncelleme işlemi uygularsak, bu güncelleme işlemi index olmayan tabloya göre biraz daha uzun sürecektir. Çünkü her güncelleme işlemi index yapısının yeniden kontrol edilmesi ve gerekiyorsa yeniden oluşturulması anlamına gelmektedir. Dolayısı ile index tanımlarını daha çok kayıt araması yapacağınız tablolar üzerinde oluşturmanızda fayda vardır.


CREATE INDEX Kullanımı

CREATE INDEX index_adi
ON tablo_adi(alan_adi)

Bu şeklide bir kullanımda belirteceğimiz alana aynı değer girilebilir. Mesela "Sehir" alanına göre index oluşturacak isek yukarıdaki biçimde yazım şeklini kullanabiliriz. Ancak "id" gibi tekrar etmeyen numaraları barındıran bir alana index tanımı yapılacak ise o zaman aşağıdaki bir kullanım yapılması gerekmektedir.

CREATE UNIQUE  INDEX index_adi
ON tablo_adi(alan_adi)

 

Örnek 1:
Create Index x_adsoyad
On Personel(adi_soyadi)

Buradaki örnekte Personel tablosunda bulunan adi_soyadi alanına "x_adsoyad" isminde index oluşturuluyor. Yazcağımız uygulamada Personel tablosundan isme göre aratma yapılabileceği için index oluşturmak ilgili kayda ulaşmayı hızlandıracaktır.

Örnek 2:
Create Index x_personel
On Personel(ad_soyad,tcno)

Bu örnekte ise hem ad_soyad hem de tcno alanlarına "x_personel" isminde index oluşturuluyor. Yazacağımız programda isimle aramanın yanı sıra ilgili personelin TC Kimlik numarası ile de arama yapılabileceğini göz önünde bulundurularak iki alan birden indexleme işlemine dahil ediliyor.

 

 


www.sqlkodlari.com - 2014
Telif hakları uyarısı: Sitedeki bilgiler izinsiz KOPYALANABİLİR. Çünkü bu bilgiler bilgisayar standartlarındandır ve bizim bulup ürettiğimiz şeyler değildir. Başka sitelerde de burada anlatılan açıklamalara rastlayabilirsiniz. Ancak ricamız buradan faydalı bir şeyler öğreniyorsanız, o zaman siteyi tavsiye edin ki başkaları da öğrensin.