Sql Kodları ANA SAYFA    İLETİŞİM    HAKKIMIZDA 

SQL DROP Kullanımı

DROP yapısı ile indexler, alanlar, tablolar ve veritabanları kolaylıkla silinebilir. DELETE yapısı ile karıştırılabilir. Delete yapsında sadece bir tablomuzdaki kayıt veya vereceğimiz kritere göre kayıtları silebilir. Eğer tablomuzu veya veritabanımızı silmek istiyorsak DROP yapısını kullanmamız gerekmektedir.DROP INDEX Kullanım Biçimi
Drop Index yapısı ile tablomuzda oluşturduğumuz indexleri silebiliriz.

MS Acess ortamında kullanımı:

DROP INDEX index_adi ON tablo_adi

SQL Server ortamında kullanımı:

DROP INDEX tablo_adi.index_adi

 Oracle / DB2 ortamında kullanımı:

DROP INDEX index_adi

 MySQL  ortamında kullanımı:

ALTER TABLE tablo_adi DROP INDEX index_adi

DROP TABLE Kullanım Biçimi
Drop Table yapısı ile veritabanımızdaki tabloyu silebiliriz.

DROP TABLE tablo_adi

DROP DATABASE Kullanım Biçimi
Drop Database yapısı ile içindeki bütün tablolar dahil olmak üzere veritabanımızı komple silebiliriz.

DROP DATABASE veritabani_adi

TRUNCATE TABLE Kullanım Biçimi
Eğer tablomuzu değilde sadece içindeki kayıtları silmek istiyorsak yani tablomuzun içini boşaltmak istiyorsak aağıdaki kodu kullanabiliriz:

TRUNCATE TABLE tablo_adi


Bu yapıyı DELETE ile benzerlik gösterir. Aralarındaki farklar şunlardır:
- Delete ile vereceğimiz parametrelere göre silme yapabiliriz. Mesela yaşadığı il İstanbul olan kayıtları silebiliriz. Ancak Truncate yapısında direk olarak bütün kayıtlar silinir. Yani parametre veremeyiz.
- Delete ile bütün kayıtları sildiğimiz zaman otomatik numara sırası baştan başlamaz. Yani 150 tane kaydımız varsa delete ile silip yeni kayıt eklediğimiz zaman 151 nolu otomatik numarayı atar. Ancak Truncate ile silip yeni kayıt eklersek otomatik numara 1 'den itibaren başlar.

 

 


www.sqlkodlari.com - 2014
Telif hakları uyarısı: Sitedeki bilgiler izinsiz KOPYALANABİLİR. Çünkü bu bilgiler bilgisayar standartlarındandır ve bizim bulup ürettiğimiz şeyler değildir. Başka sitelerde de burada anlatılan açıklamalara rastlayabilirsiniz. Ancak ricamız buradan faydalı bir şeyler öğreniyorsanız, o zaman siteyi tavsiye edin ki başkaları da öğrensin.