Sql Kodları ANA SAYFA    İLETİŞİM    HAKKIMIZDA 

SQL AVG() Kullanımı

AVG() fonksiyonu ile belirtilen alandaki değerlerin ortalaması elde edilir. Elimizdeki ürünlerin ortalama değerini bulmak için kullanılabilir.

Sadece sayısal alanlarda kullanılabilir.

AVG() Kullanım Biçimi

SELECT AVG(alan_adi) FROM tablo

Aşağıdaki gibi Urunler tablomuz olsun

id Urun_adi Fiyat
1 Buzdolabı 1500
2 LCD TV 1850
3 Çamaşır Makinesi 1000 Devir 950
4 Çamaşır Makinesi 800 Devir 850

Örnek1:

SELECT AVG(Fiyat)
FROM Urunler

Çıktısı:

Expr1000
1287,5

Burada görüldüğü üzere alan adı Expr1000 olarak görünmekedir. Aşağıdaki örnekte bu ismi daha anlamlı hale nasıl getirildiğinigörebilirsiniz.

Örnek2:

SELECT AVG(Fiyat) AS Camasir_Mak_Ortalama_Degeri
FROM Urunler
WHERE Urun_adi Like 'Çamaşır Makinesi%'

Çıktısı:

Camasir_Mak_Ortalama_Degeri
900

Burada AS ile ilgili alanın adı daha anlamlı bir hale getirilmiştir. Dikkat edileceği üzere  WHERE kullanılarak elimizde bulunan bütün çamaşır makinelerinin oratalam değeri elde edilmiş oldu.

Örnek3:

SELECT Urun_adi,Fiyat
FROM Urunler
WHERE Fiyat>(SELECT AVG(Fiyat) FROM Urunler)

Çıktısı:

Urun_adi Fiyat
Buzdolabi 1500
LCD TV 1850

Bu örnekte fiyatı ortalamanın üstünde olan ürünler listelenmektedir. Önce ikinci SELECT yapısı ile ortalama fiyat bilgisi elde ediliyor. Daha sonra bu bilgi WHERE ile yapısı ile fiyat alanına aktarılıyor. Kontrol işareti olarak > yani büyüktür işareti kullanılarak elde edilen ortalama fiyattan büyük olan değerlerin alınması sağlanıyor.

 

 


www.sqlkodlari.com - 2014
Telif hakları uyarısı: Sitedeki bilgiler izinsiz KOPYALANABİLİR. Çünkü bu bilgiler bilgisayar standartlarındandır ve bizim bulup ürettiğimiz şeyler değildir. Başka sitelerde de burada anlatılan açıklamalara rastlayabilirsiniz. Ancak ricamız buradan faydalı bir şeyler öğreniyorsanız, o zaman siteyi tavsiye edin ki başkaları da öğrensin.