Sql Kodları ANA SAYFA    İLETİŞİM    HAKKIMIZDA 

SQL COUNT() Kullanımı

COUNT() fonksiyonu belirtilen alandaki veya tablodaki toplam kayıt sayısını verir. Burada dikkat edilmesi gereken alan üzerindeki kayıt sayıları alınırken boş verilerin dikkate alınmamasıdır. 

COUNT() Kullanım Biçimi

SELECT COUNT(alan_adi) FROM tablo

veya

SELECT COUNT(*) FROM tablo

veya

SELECT COUNT(DISTINCT alan_adi) FROM tablo

Birinci kullanım biçiminde belirttiğimiz alandaki boş olanlar hariç kaç tane kayıt olduğunu elde ederiz. İkinci kullanım biçiminde ise tablomuzdaki toplam kayıt sayısını elde ederiz. DISTNINCT kullanımında ise belirtilen alandaki tekrar eden kayıtlar sadece bir defa sayılır. DISTINCT kullanımı MS Access veritabanlarında desteklenmemektedir.

Aşağıdaki gibi Urunler tablomuz olsun

id Urun_adi Fiyat
1 Buzdolabı 1500
2 LCD TV 1850
3 Çamaşır Makinesi  
4 Çamaşır Makinesi 850


Örnek1:

SELECT COUNT(Fiyat)
FROM Urunler

Çıktısı:

Expr1000
3

Tablomuzda 4 tane kayıt olması rağmen kodumuz bize 3 değerini döndürdü. Çünkü fiyat alanındaki verilerden birisi boştur. Boş veriler dikkat alınmamaktadır. Burada görüldüğü üzere alan adı Expr1000 olarak görünmektedir. Aşağıdaki örnekte bu ismi daha anlamlı hale nasıl getirildiğini görebilirsiniz.

Örnek2:

SELECT COUNT(*) AS Camasir_Mak_Sayisi
FROM Urunler
WHERE Urun_adi='Çamaşır Makinesi'

Çıktısı:

Camasir_Mak_Sayisi
2

Burada AS ile ilgili alanın adı daha anlamlı bir hale getirilmiştir. Dikkat edileceği üzere  WHERE kullanılarak elimizde bulunan çamaşır makinelerinin sayısı elde edilmiş oldu.

Örnek3:

SELECT COUNT(DITINCT Urun_adi) AS Tekrarsiz_kayit_sayisi
FROM Urunler

Çıktısı:

Tekrarsiz_kayit_sayisi
3

Tablomuzda Urun_adi alanında bulunan kayıtlardan tekrar etmeyen kayıtlar seçiliyor. Toplamda 4 tane kayıt olmasına rağmen Çamaşır makinesi iki defa olduğu için kodumuz bize sonuç olarak 3 değerini döndürmektedir.

 

 


www.sqlkodlari.com - 2014
Telif hakları uyarısı: Sitedeki bilgiler izinsiz KOPYALANABİLİR. Çünkü bu bilgiler bilgisayar standartlarındandır ve bizim bulup ürettiğimiz şeyler değildir. Başka sitelerde de burada anlatılan açıklamalara rastlayabilirsiniz. Ancak ricamız buradan faydalı bir şeyler öğreniyorsanız, o zaman siteyi tavsiye edin ki başkaları da öğrensin.