Sql Kodları ANA SAYFA    İLETİŞİM    HAKKIMIZDA 

SQL MAX() Kullanımı

MAX() fonksiyonu belirtilen alandaki en büyük değeri verir. Tablomuzdaki 100 lerce ürün kaydının olduğunu düşünün. En yüksek fiyatın ne olduğunu bulmak istediğimizi düşünün. Böyle bir durumda tek tek fiyatları kontrol edip en pahalı fiyatı bulabiliriz. Ancak bu oldukça büyük bir zaman kaybına yol açacaktır. Bunun yerine bir sql kodu ile sonuca direk ulaşabiliriz. Aynı şekilde muhasebe departmanı müdürü veya şirektin genel müdürü, personele ödediği en yüksek maaşı görmek isteyebilir. Bu durumda da bir sql kodu ile sonuca gidebiliriz. Veya sıcaklık ölçüm değerlerinin olduğu bir tablo düşünün. Ay içerisinde veya yıl içinde en yüksek sıcaklık değerinin ne olduğunu bulmak istediğimiz zaman MAX() fonksiyonu oldukça faydalı bir kullanım olacaktır.

Sadece sayısal alanda değil aynı zamanda da metinsel alanlarda da kullanılabilir. Bu durumda metinsel veriyi A'dan Z'ye dizip en sondaki kaydı verecektir.

MAX() Kullanım Biçimi

SELECT MAX(alan_adi) FROM tablo

Aşağıdaki gibi Ürünler tablomuz olsun

id Urun_adi Fiyat
1 Buzdolabı 1500
2 LCD TV 1850
3 Çamaşır Makinesi 950
4 Bulaşık Makinesi 850

Örnek1:

SELECT Max(Fiyat)
FROM Urunler

Çıktısı:

Expr1000
1850

Burada görüldüğü üzere alan adı Expr1000 olarak görünmekedir. Aşağıdaki örnekte bu ismi daha anlamlı hale nasıl getirildiğinigörebilirsiniz.

Örnek2:

SELECT Max(Fiyat) AS EnYuksekFiyat
FROM Urunler

Çıktısı:

EnYuksekFiyat
1850

Burada AS ile ilgili alanın adı daha anlamlı bir hale getirilmiştir.

 

 


www.sqlkodlari.com - 2014
Telif hakları uyarısı: Sitedeki bilgiler izinsiz KOPYALANABİLİR. Çünkü bu bilgiler bilgisayar standartlarındandır ve bizim bulup ürettiğimiz şeyler değildir. Başka sitelerde de burada anlatılan açıklamalara rastlayabilirsiniz. Ancak ricamız buradan faydalı bir şeyler öğreniyorsanız, o zaman siteyi tavsiye edin ki başkaları da öğrensin.