Sql Kodları ANA SAYFA    İLETİŞİM    HAKKIMIZDA 

SQL NOW() Kullanımı

NOW() fonksiyonu o anki geçerli olan sistem tarihi ve saatini verir. Kayıt ekleme esnasında kaydın ne zaman eklendiği gibi bir bilgiyi saklamak istediğimiz zaman kullanılabilir. Veya veritbanından veri okurken kullanılabilir. Kısacası o anki sistem tarihine ve saatine ihtiyacımız olan her durumda kullanılabilir.

NOW() Kullanım Biçimi

Kayıt okumada kullanıma örnek:

SELECT *
FROM tablo
WHERE kayit_tarihi>NOW()-7

NOW() ile günü tarihi ve saati alınıyor ve -7 ile beş gün öncesine gidiliyor. Yani bugün 19 Ocak ise -7 ifadesi ile 12 Ocak tarihine gidilmiş olunur. Yani bu örnekte son bir hafta içinde sisteme girilmiş olan kayıtların listesi elde edilir.

Kayıt eklemede kullanıma örnek:

INSERT INTO  Personel (adi_soyadi,kayit_tarihi)
VALUES ("Salih ESKİOĞLU",NOW() )


Buradaki örnekte veritabanımıza Salih ESKİOĞLU isinde personel ekleniyor ve bu personelin kayıt tarihini biz elimizle girmek yerine direk olarak sistemden çekip yazdırıyoruz.
 

 

 


www.sqlkodlari.com - 2014
Telif hakları uyarısı: Sitedeki bilgiler izinsiz KOPYALANABİLİR. Çünkü bu bilgiler bilgisayar standartlarındandır ve bizim bulup ürettiğimiz şeyler değildir. Başka sitelerde de burada anlatılan açıklamalara rastlayabilirsiniz. Ancak ricamız buradan faydalı bir şeyler öğreniyorsanız, o zaman siteyi tavsiye edin ki başkaları da öğrensin.