Sql Kodları ANA SAYFA    İLETİŞİM    HAKKIMIZDA 

SQL FORMAT() Kullanımı

Tablomuzda bulunan bir alandaki değerleri ekranda görüntülerken farklı biççimlerde göstermemize yarayan oldukça kullanışlı bir fonksiyondur. Çoğunluka tarih verisi tutan alanlar üzerinde uygulanmaktadır. Çünkü farklı veritabanları tarihsel değerleri farklı biçimlerde saklamaktadır. Hatta aynı veritabanı türünün farklı versiyonlarında tarih değerini saklama şekli değişiklik gösterebilmektedir. Ör: SQL Server 2005 versiyonunda tarih verisi GG.AA.YYYY şeklinde saklanırken bu durum 2008 versiyonunda YYYY-AA-GG şeklinde saklanmaktadır.

FORMAT() Kullanım Biçimi

SELECT FORMAT(alan_adi,gosterim_formati) FROM tablo_adi


Örnek1:
Select Format(dogum_tarihi,'DD.MM.YYYY')  From Personel

Yuklarıdaki örnekte, dogum_tarihi alanındaki veri Gün.Ay.Yıl şeklinde ekrana verilmektedir. Burada dikkat edilecek nokta, formatımızı belirlerken İngilizce yapısına göre yazmamız gerekemktedir. DD'nin anlamı DayDay 'dir. Yani gün bilgisini çeker. MM 'nin anlamı MonthMonth demektir. Yani ay bilgisini çeker. YYYY ise YearYearYearYear demektir ve yıl bilgisini çeker.

Örnek2:
Select adi,ili,Format(dogum_tarihi,'YYYY') AS dogum_yili From Personel

Yuklarıdaki örnekte, Persoenl tablosundan personelin adı, ili seçilmektedir. Bununla birlikte dogum_tarihi alanındaki verini sadece yıl bölümü dikkate alınmış AS ile ilgili program üzerinde dogum_yili olarak kullanılması sağlanmıştır.

 

 


www.sqlkodlari.com - 2014
Telif hakları uyarısı: Sitedeki bilgiler izinsiz KOPYALANABİLİR. Çünkü bu bilgiler bilgisayar standartlarındandır ve bizim bulup ürettiğimiz şeyler değildir. Başka sitelerde de burada anlatılan açıklamalara rastlayabilirsiniz. Ancak ricamız buradan faydalı bir şeyler öğreniyorsanız, o zaman siteyi tavsiye edin ki başkaları da öğrensin.